انتشار تازه ترین اخبار اپراتورها و تکنولوژی – وبلاگ بهشارژ

  • RSS
  • Delicious

در تاریکی از گوشی و کامپیوتر استفاده نکنید

ارسال شده توسط بهشارژ   ۲۱ - مرداد - ۱۳۹۷   بدون نظر    تعداد نمايش 475

چرا نباید در تاریکی از گوشی و کامپیوتر استفاده کنید؟

مدت‌ هاست بشر می‌داند نور آبی ساطع شده از دستگاه‌ های الکترونیکی مثل گوشی‌ های موبایل، برای سلامتی مضر است و ضمن آسیب رساندن به چشم، خواب رفتن را هم دشوار می‌کند. اما واقعیت درباره اثرات مخرب آن بسیار شوکه کننده تر از آن چیزی است که تاکنون تصور می‌شد.

استفاده از گوشی و کامپیوتر در تاریکی

استفاده از گوشی و کامپیوتر در تاریکی

پژوهشگرانی از دانشگاه «تولیدو» (Toledo) دریافته‌ اند مواجه طولانی مدت با نور آبی باعث تولید شدن مولکول‌ های سمی در سلول‌ های گیرنده نور در چشم‌ ها می‌شود. آسیب دیدن این سلول‌ های حساس به نور می‌تواند باعث «تحلیل رفتن لکه زرد» (Macular degeneration) شود که خود منجر به کاهش دید و به وجود آمدن نقاط کوری بر روی شبکیه می‌ شود.

پژوهشگران در این تحقیقات بر روی فرم خاصی از ویتامین آ به نام «رتینال» (Retinal) متمرکز شده‌ اند که در سلول‌ های گیرنده نور، نور را به سیگنال عصبی تبدیل می‌کند. در حقیقت در نبود رتینا، سلول‌ های نوری قادر به دریافت نور نیستند. این مولکول در خود چشم تولید می‌شود و امکان دریافت آن از طریق تغذیه وجود ندارد.

پژوهشگران دریافته‌ اند در صورتی که نور آبی به رتینال تابانده شود، دچار واکنش شیمیایی شده و ذوب شدن آن باعث مرگ سلول‌ های گیرنده نور می‌شود. سلول‌ های گیرنده نور موجود در چشم ها دیگر تولید نمی‌ شوند و مرگ آنها برگشت ناپذیر است.

برخورد نور آبی با رتینال باعث می‌شود اکسیژن موجود در سلول‌ ها به یک ملکول سمی تبدیل شود که به مرگ سلول‌ های گیرنده نور می انجامد. پژوهشگران ملکول های رتینال را به دیگر سلول‌ ها، از جمله سلول‌ های سرطانی و سلول های قلبی تزریق کردند که تاباندن نور آبی باعث مرگ آنها شد. با این حال نور آبی به تنهایی تأثیری بر روی سلول‌ ها ندارد. همچنین در صورتی که رتینال در معرض نور آبی قرار نگیرد، هیچ گونه تأثیر مخربی بر سلول‌ها ندارد.
به گفته پروفسور Ajith Karunarathne که هدایت این پژوهش را بر عهده داشته است، سم ایجاد شده توسط رتینال مختص به سلول‌های نوری نیست و می‌تواند هر نوع سلول دیگری را از پای در آورد. پژوهشگران یک ملکول از دسته «آلفا توکوفرول» را در چشم شناسایی کرده‌اند که می‌تواند مانع از مرگ سلول‌ های بینایی بر اثر پدیده یاد شده شود، با این حال کهولت سن تولید آن را کاهش می‌دهد و قادر به پیش گیری از تخریب سلول‌ های نوری نیست.
اگر می‌خواهید از چشم‌ های خود در برابر نور آبی وسایل الکترونیکی محافظت کنید، دکتر Karunarathne توصیه کرده ضمن خودداری از استفاده از گوشی و کامپیوتر در تاریکی، از عینک و فیلترهای مسدود کننده نور فرابنفش و نور آبی استفاده کنید. خوشبختانه برخی از سازندگان گوشی‌ موبایل در حال اضافه کردن فیلترهای مسدود کننده نور آبی ضعیف به نمایشگرهای خود هستند.

منبع: shahrekhabar

……………………………………………………………………………………….

دوستانی که قصد خرید شارژ ایرانسل – خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ رایتل و همچنین شارژ مستقیم ایرانسل و شارژ مستقیم همراه اول و رایتل – خرید شارژ سیم‌کارت‌های خارجی و پرداخت قبض و یا خرید شارژ وایمکس را دارند می توانند به فروشگاه بهشارژ مراجعه کنند.

www.BehCharge.com

همچنین امکان خرید شارژ – پرداخت قبض و خرید بسته اینترنت ایرانسل و بسته اینترنت همراه اول از طریق شماره گیری کد زیر از سیمکارت های ایرانسل و رایتل و شاتل فراهم شده است.

۱۲۰۰#*۷۸۹*

______________________________________

برو بالا