انتشار تازه ترین اخبار اپراتورها و تکنولوژی – وبلاگ بهشارژ

  • RSS
  • Delicious

نگاهی به اولین هک تاریخ

ارسال شده توسط بهشارژ   ۸ - خرداد - ۱۳۹۷   بدون نظر    تعداد نمايش 601

اولین هک

رخنه یا هک به معنی سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل یک مشکل در رایانه می‌باشد. در علوم مربوط به رایانه معنی هک گاه مساوی معنی کرک (crack) که رمزگشایی است نیز عنوان می‌شود. در گفتگوهای امروزی هک به معنی نفوذ به یک سیستم رایانه‌ای است؛ و کرک نیز به معنی رمزگشایی است و کراکر (به انگلیسی: Cracker) به فرد گشاینده رمز می‌گویند.

گستردگی واژهٔ هک منحصر به رایانه نمی‌باشد و توسط افراد با تخصص‌های گوناگون در زمینه‌هایی از قبیل موسیقی، نقاشی و… نیز به کار می‌رود که به معنی دگرگونی‌های هوشمندانه و خلاقانه فرد در آن زمینه می‌باشد.

امروزه هکرها از ابزارهای مدرن برای حمله به مراکزی نظیر سایت ها بهره می برند، با این حال اولین هک تاریخ به دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار باز می گردد.

فرانسه در سده ۱۸ میلادی به لطف انقلاب کبیر، دستخوش دگرگونی های فراوان و رونق گرفتن فناوری های مدرن تر شد. در سال ۱۷۹۰ میلادی و نیم قرن پیش از اینکه ایده تلگراف الکتریکی به ذهن مورس خطور کند، فردی فرانسوی به نام «کلود کاپه» نخستین شبکه داده ملی را در کشورش ابداع کرد.

تلگراف مکانیکی شامل زنجیره ای از برج ها بود که در فاصله چند کیلومتری از هم احداث شده بودند. روی هر یک از این برج ها سیستمی از بازوهای چوبی متحرک نصب شده بود که اپراتور با قرار دادن آنها در حالت های مختلف می توانست ده ها حرف، عدد، کلمه و پیام مختلف را به برج بعدی انتقال دهد.

اپراتوری که در برج بعدی قرار داشت از طریق تلسکوپ این پیام را دریافت کرده و به سرعت به ایستگاه بعدی مخابره کرد و از این طریق پیامی که قبلا از طریق چاپار در چند روز انتقال پیدا می کرد، در زمانی مختصر به مقصد می رسید. استفاده از این سیستم در انحصار دولت قرار داشت اما در سال ۱۸۳۴ دو برادر دو قلو به نام های «فرانسوا» و «جوزف بلانک» موفق به سوء استفاده از آن در راستای منافع خود شدند.

هک

هک

در قرن ۱۹ میلادی بورس پاریس نقش عمده ای در بازار مالی فرانسه ایفا می کرد و خبر هر نوسانی در آن پس از چند روز و از طریق روزنامه به شهرهای دیگر رسیده و بازار آنجا را هم متلاطم می کرد. بنابراین اگر فردی در شهرهای اطراف تنها یک روز زودتر از این نوسانات باخبر می شد می توانست سود خوبی به جیب بزند.

برادران بلانک برای دریافت سریعتر خبرها پیاده سازی اولین هک تاریخ از طریق نفوذ به سیستم پیام رسانی دولتی را در دستور کار خود قرار دادند. در سیستم تلگراف کاراکتر تصحیح نیز در نظر گرفته شده بود تا اگر اپراتوری یک کاراکتر را اشتباه مخابره کرد آن را اصلاح کند. اما در تمام طول خط کاراکترهای اشتباه و تصحیح آنها نیز مخابره شده و تنها در ایستگاه آخر به صورت کامل رمزگشایی می شد.

برادران بلانک برای رسیدن به هدف خود کاراکتر خاصی را به منظور نمایش صعود یا سقوط بورس فرانسه ابداع کرده و با همکاری یک اپراتور در ایستگاه اول و اپراتور سابق دیگری که در نزدیکی ایستگاه آخر زندگی می کرد، آنها را به سیستم پیام رسانی اضافه کردند.

بدین ترتیب پس از مخابره پیام از پاریس تا مقصد این کاراکتر به ظاهر خطا نیز انتقال پیدا کرده و توسط اپراتور سابقی که نزدیک ایستگاه آخر پیام را رصد می کرد، به اطلاع آنها رسانده می شد.

تا دو سال پس از پیاده سازی اولین هک تاریخ کسی از نفوذ برادران بلانک به سیستم پیام رسانی دولتی مطلع نشد و حتی پس از دستگیری نیز به دلیل عدم وجود قوانین مشخص در این زمینه، از مجازات قسر در رفتند.

 

منبع: دیجیاتو

……………………………………………………………………………

کاربران عزیز می توانند برای خرید شارژ ایرانسل- خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ رایتل و همچنین خرید شارژ مستقیم- خرید شارژ سیم‌کارت‌های خارجی و پرداخت قبض و همچنین خرید شارژ وایمکس به سایت بهشارژ مراجعه نمایند.

www.BehCharge.com

ضمنا امکان خرید شارژ و پرداخت قبض بدون نیاز به اینترنت از طریق شماره گیری کد زیر از سیمکارت های ایرانسل و رایتل و شاتل وجود دارد.

۱۲۰۰#*۷۸۹*

______________________________________

برو بالا