انتشار تازه ترین اخبار اپراتورها و تکنولوژی – وبلاگ بهشارژ

  • RSS
  • Delicious

اینترنت ۵G پرسرعت تا سال ۲۰۱۹ راه اندازی می شود

ارسال شده توسط بهشارژ   ۶ - تیر - ۱۳۹۶   بدون نظر    تعداد نمايش 686

راه اندازی اینترنت ۵G پرسرعت تا سال ۲۰۱۹

آغاز  همکاری شرکت سامسونگ و اپراتور اسپرینت به منظور راه اندازی شبکه های پرسرعت نسل پنجم تلفن همراه ۵G با سرعت ۱ گیگابایت بر ثانیه

فناوری پیشرفته ای که دو شرکت یاد شده از آن در شبکه های نسل پنجم اولیه خود استفاده کرده اند MIMO نام دارد. فناوری MIMO مخفف  multiple input, multiple output یا ورودی و خروجی متعدد است که هم در شبکه های نسل پنجم و هم برای افزودن قابلیت های گوشی های پیشرفته و حتی روترهای وای فای مورد استفاده قرار میگرد.

اینترنت 5G

البته در نواحی شهری که بافت جمعیتی متمرکزی دارد حفظ کیفیت شبکه های مخابراتی مبتنی بر این فناوری با چالش هایی مواجه است. بدین جهت دانشمندان باید از روشهای دیگری به منظور بالا بردن کیفیت شبکه های ارتباطی مبتنی بر این فناوری استفاده کنند. پیش بینیکه انجام شده اینست که MIMO در آینده خواهد توانست کاربرد محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا را هم تسهیل کند. زیرا دارای خصوصیات خاصی برای آسان کردن تبادل داده میان خودروها، لوازم خانگی، هدست های واقعیت مجازی و… می باشد.

 شبکه اولیه مبتنی بر MIMO دارای ۱۶ آنتن است که ۸ آنتن برای ارسال داده و ۸ آنتن نیز بعنوان آنتن گیرنده است. همچنین سرعت ارسال داده از طریق آن به ۳۳۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد که از نظر ظرفیت حدود چهار برابر و از نظر عملکرد سه برابر بهتر از پیشرفته ترین شبکه های تلفن همراه موجود در جهان است. اسپرینت اعلام کرده است شبکه های نسل ۵ موبایل خود را بگونه ای طراحی خواهد کرد که مبنای آن استفاده همزمان از ۶۴ آنتن فرستنده و ۶۴ آنتن گیرنده بوده و سرعت بارگذاری اطلاعات از طریق آن به یک گیگابیت بر ثانیه برسد. به احتمال زیاد باید تا اواخر سال ۲۰۱۹ منتظر بمانیم تا تجهیزات لازم برای استفاده عمومی از این شبکه‌های فوق سریع نصب گردد. بعد از آماده سازی این فناوری، اپراتورهای کشور ما از جمله همراه اول- ایرانسل و رایتل هم باید به سمت آن رفته و امکان ارائه اینترنت با سرعت ۵G را فراهم کنند.

منبع: فارس نیوز

 

______________________________________

برو بالا