انتشار تازه ترین اخبار اپراتورها و تکنولوژی – وبلاگ بهشارژ

  • RSS
  • Delicious

تلفن همراه و سیم کارت در ایران ۲۳ ساله شد

ارسال شده توسط بهشارژ   ۱۹ - مرداد - ۱۳۹۶   بدون نظر    تعداد نمايش 463

دقیقا ۲۳ سال پیش در چنین روزی یعنی نوزدهم مرداد ۱۳۷۳ چهار سیم کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری واگذار شد و با این واگذاری عرضه سیم کارت تلفن همراه رسما در ایران آغاز شد و به دنبال آن بهره برداری از اولین فاز شبکه موبایل کشور در مرداد ۷۳ در شهر تهران و با ۲۴ ایستگاه رادیویی و با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره آغاز گردید. طی سال های بعد با ورود اپراتور های جدید ارتباطی از جمله ایرانسل و رایتل به این حوزه شمار مشترکان روز به روز افزایش یافت ،به طوری که امروز میلیون ها نفر از خدمات شبکه ارتباطات سیار کشور استفاده می کنند و با وجود آنکه در سال های اخیر اپراتورهای موبایل تلاش داشته اند بر تعداد مشترکان خود اضافه کنند، سیم کارتاما به جرات می توان گفت‌ که در تحقق هدف مهم خود یعنی افزایش سطح کیفی خدمات ارتباطی هنوز تا وضعیت مورد انتظار فاصله زیادی دارند و شعاری که ۲۳سال پیش در نخستین تیزرهای تلویزیونی تبلیغ موبایل با عنوان ” با تلفن همراه همیشه در دسترس باشید”مطرح شد، هنوز هم کاملاَ محقق نشده و داستان اختلالات آنتن دهی اپراتورها و قطع و وصلی مکالمات و اختلالات اینترنت موبایل؛ همچنان بیشترین دلایل نارضایتی و گلایه های مشترکان را به خود اختصاص داده به طوری که مشترک مورد نظر هنوز هم در بسیاری از مواقع در دسترس نیست .

این معضل در چند سال اخیر و با ورود اپراتور ها به عرضه خدمات نسل سوم وچهارم ارتباطی، نه تنها بر طرف نشد بلکه گسترش نیز پیدا کرد . وزیر ارتباطات نیزبارها وبارها وبه مناسبت های مختلف نارضایتی خود را از خدمات دهی اپراتور ها اعلام کرد.وی البته با این که کیفیت ارائه خدمات ارتباطی اپراتورهای موبایل نسبت به گذشته بهتر شده ؛بار ها براین نکته تاکید کرده که کیفیت خدمات ارتباطی ؛ مطابق با شان کار بران ایرانی نیست .

واعظی حتی زمانی که سکانداری وزارت ارتباطات را بر عهده گرفت ؛ با حضور در یک برنامه تلویزیونی به انتقاد از وضعیت خدمات اپراتور های همراه اول – ایرانسل و رایتل پرداخت و با اشاره به دو ضعف عمده اپراتورها ؛ یعنی عدم توسعه یافتگی نقاط دور افتاده و روستایی و بی توجهی به کیفیت گفت : اپراتورهای ما عمدتا دنبال کمیت بوده اند در حالی که برای ما قابل قبول نیست، مشترکی حین حرکت دوبار با قطعی تماس روبه رو شود یا مثلا در گوشه ای از منزل گوشی آنتن دهد اما در گوشه ای دیگر نشود از تلفن استفاده کرد. به هرترتیب اگر چه انتقادات واعظی از وضعیت کیفی شبکه ارتباطی کشور ؛ در طول دوران فعالیتش بارها تکرار و در مواردی نیز به تعیین مهلت زمانی برای اپراتورها جهت اصلاح نقایص موجود منجر شد اما هنوز هم کمتر کاربری را می توان یافت که در طول روز به نوعی با موضوع اختلال مکالمه و یا اختلال در اینترنت موبایل مواجه نباشد .

براساس اعلام دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات، که حدود دو ماه پیش منتشر شد ؛ در حال حاضر ضریب نفوذ موبایل در کشور ۱۰۴ درصد است و ۳۳ میلیون نفر با موبایل به اینترنت وصل می شوند.

برآوردها نشان می دهد تا پایان سال گذشته، ۱۵۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۸۸ سیم کارت توسط اپراتورهای موبایل واگذار شده که از این تعداد ،تنها ۸۲ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۳۰۴ خط موبایل فعال است و نزدیک به ۷۰ میلیون شماره موبایل واگذار شده، در شبکه ارتباطی کشور فعال نبوده و بدون استفاده است. این درحالی است که ضریب نفوذ مشترکان فعال موبایل در سال ۸۶ حدود ۳۹٫۵ درصد و در سال ۹۴ ، ۹۶٫۴۶ درصد بوده است.

آمارها نشان می دهد ضریب نفوذ واگذاری سیم کارت طی ۱۰ سال اخیر، از ۴۶٫۸ درصد در سال ۸۶ به ۱۹۳٫۷۶ درصد در پایان سال ۹۵ رسیده است.۳۳ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۹ مشترک از اینترنت موبایل باندپهن استفاده می کنند و تعداد مشترکان اینترنت باندپهن ثابت از جمله فناوری ADSL حدود ۹ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۳ مشترک گزارش شده است.

جهانگرد معاون وزیر ارتباطات درباره نقاط قوت وضعف خدمات شبکه موبایل در کشور به خراسان می گوید : فناوری موبایل با فاصله کمتر از ۲سال از دنیا وارد ایران شد اما در تمامی این سالها ما فاصله زیادی از حیث دسترسی به سرویسهای شبکه های پیشرفته در این حوزه با دنیا داشتیم اما خوشبختانه با آزاد سازی نسل ۳و ۴ تلفن همراه، این شکاف به حداقل رسید و می توانیم اعلام کنیم تا اواخر امسال که کل کشور تحت پوشش نسل ۴ و۵/۴ خواهد رفت فاصله ما از نظر فناوری با دنیا کم خواهد شد اما متاسفانه همچنان از نظر سرعت و کیفیت از دنیا عقب هستیم که امیدواریم با این تلاشها و سرمایه گذاری هایی که در حال انجام است، به نقطه مطلوبی برسیم.

وی ادامه داد : به علاوه از نظر آینده فناوری نیز با توجه به این که خدمات دیتا حرف اول را می زند وهمه چیز حتی صدا در قالب دیتا ارائه می شود بنابراین باید به سمتی برویم که بین صدا ودیتا تعادل قیمت به وجود آوریم وعرضه خدمات صوت ودیتا به صورت یکجا انجام شود و این هدف گذاری است که به طورجدی دنبال تحقق آن هستیم .

منبع: آخرین خبر

______________________________________

برو بالا