انتشار تازه ترین اخبار اپراتورها و تکنولوژی – وبلاگ بهشارژ

  • RSS
  • Delicious

تاثیر هوش مصنوعی بر بازاریابی دیجیتال

ارسال شده توسط بهشارژ   ۱۸ - خرداد - ۱۳۹۷   بدون نظر    تعداد نمايش 514

هوش مصنوعی و علم بازاریابی:

امروزه هوش مصنوعی تبدیل به یکی از ضروری‌ ترین عناصر تجارت شده و در بسیاری از پلتفرم‌ ها و اپلیکیشن‌ها جای خود را باز کرده است. بازاریابی دیجیتال نیز یکی از حوزه‌هایی است که با ورود هوش مصنوعی بسیاری از چالش‌های آن رفع شده و دچار تغییر و تحول شده است.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

تاثیر هوش مصنوعی بر علم بازاریابی

طبق اظهارات چارلز دیویس بنیان‌گذار شرکت المنت دیتا از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی ، تاثیرات این فناوری هم اکنون نیز در زندگی روزمره قابل احساس است.  هوش مصنوعی انقلابی در حوزه‌ی موتور‌های جست‌وجو، موتور‌های پیشنهاد دهی، چت‌بات‌ها، تشخیص صدا و سایر فناوری‌‌هایی که به صورت روزمره توسط بازاریابان به کار برده می‌شود، پدید آورده است.

شرکت‌های بسیاری از صنایع مختلف تحقیقاتی درباره‌ی کاربرد ترکیب هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در امر بازاریابی اختصاص داده‌اند. آمازون و نت‌فلیکس از اولین‌ شرکت‌‌هایی هستند که در این عرصه پا به میدان گذاشته‌اند. آن‌‌ها از این فناوری‌ برای تهیه‌ی پیشنهادات شخصی و بهینه شده برای مشتریانشان استفاده می‌کنند. البته نیاز‌های بازاریابی روز به روز گسترش می‌یابد.

تصمیم‌گیری سریع‌تر و بهتر

در بازاریابی تصمیم‌های سریع‌تر و هوشمندانه‌تر به معنای صرف هزینه‌ی هدف‌مند‌تر و نرخ بازگشت سرمایه‌ی بیش‌تر است. اگر بتوانید آینده را بهتر ببینید و پیش‌بینی‌های دقیق‌تری داشته باشید، اقدامات موثر‌تری هم انجام خواهید داد.

به گفته‌ی کاتلان در فرآیند فروش و بازاریابی به کمک هوش مصنوعی می‌توان به عادت‌‌ها و سلیقه‌ی مشتریان پی‌ برد. برند‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی از این اطلاعات برای هدف‌ مندی و تاثیرگذاری هر چه بیش‌تر تبلیغات استفاده می‌کنند. این فناوری امکاناتی را فراهم می‌کند که بدون پایش حجم عظیمی از اطلاعات امکان‌پذیر نیست.

تصمیم‌گیری صحیح با تحلیل اطلاعات به دست آمده بهترین چالش حال حاضر است که هوش ‌مصنوعی تاثیر خود را به خوبی نشان می‌دهد. شرکت‌هایی مانند المنت دیتا سلیجنت مارکتینگ کلاود و ست اسکجول به کمک شرکت‌های بازاریابی می‌آیند تا بتوانند حجم عظیمی از اطلاعات را که از منابع مختلف به دست می‌آیند را دسته‌بندی کنند که  تا به تصمیم‌های لازم پی ببرند. سوالاتی مانند سلیقه و رفتار‌های منحصر به فرد مشتریان با سرعتی بسیار فراتر از قدرت هر انسانی می‌‌توانند پاسخ داده شوند.

با سرعت‌بخشی به تصمیم‌های هر چه دقیق‌تر، هوش تجاری روز به روز گسترش می‌یابد. در نتیجه نرخ بازگشت سرمایه افزایش می‌یابد.

کمک به شخصی‌سازی

توانایی فراهم کردن تجربه‌ی شخصی برای هر مشتری به نظر غیر ممکن می‌آید. البته آمازون و شرکت‌های مشابه به کمک هوش ‌مصنوعی چنین سیستمی را با موفقیت اجرا کرده‌اند و شرکت‌های دیگری نیز به دنبال اجرای آن هستند.

اطلاعاتی که از هوش‌مصنوعی به دست می‌آید مانند تجربه‌ی فروشندگان پس از خریدهای مکرر یک مشتری است. امروزه شرکت‌های بسیاری شخصی‌سازی‌های چند منظوره را در خدمات خود ادغام کرده‌اند و مطالعات عمیقی برای نزدیک‌ تر شدن شرکت‌ها به مشتریان خود فراهم کرده‌اند.

بهبود بازاریابی محتوایی

با چنین حجم تقاضایی از محتوا توجه به تولید انبوه بسیار راحت است. اگر چه کمیت مهم است ولی نباید کیفیت فدای آن شود.

خوشبختانه برای خلق چنین محتواهایی منابع زیادی وجود دارند. ولی همواره نیاز است که این اطلاعات مرتبط با هر نیازی استخراج شده، بازنگری شوند و برای استفاده‌ی بعدی طبقه‌بندی شوند. به عقیده‌ی جیم ورنون بنیان‌گذار راکهر ، هوش مصنوعی حجم عملیات و کاربران درگیر برای کار‌های این چنینی را بسیار کاهش می‌دهد.

درک عمیق‌تر اطلاعات

برای پیروزی در رقابت بازاریابی باید اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی مشتری هدف و جایگاه خود داشته باشید. همه‌ی آن‌ها را می‌توان از داده‌های جمع‌ آوری شده استخراج کرد؛ اما در ابتدا باید بدانید که چگونه از حجم عظیم اطلاعات نیاز‌های خود را استخراج کنید. به گفته‌ی سارو در اوهانسیان مدیرعامل ون‌گارد تکس رلیف اطلاعات مشتریان موضوع بسیار حساسی است و دلیل و نحوه‌ی استخراج آن موضوع متفاوتی هستند.

بهترین نقش هوش مصنوعی بهینه‌سازی اطلاعات و فراهم کردن چشم‌اندازی ارزشمند به منظور شخصی‌سازی های بهتر است که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که مشتریان مشتاق‌تری جذب کنند.

اشتراک تجربه

امروزه سر و کار داشتن با فروشنده‌ها پشتیبانی مشتریان و سایر بخش‌های تجارت به معنای به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تجربه‌ها است. در این شرایط مدیران بازاریابی در تعامل با سایر همکاران می‌توانند با بهره‌گیری از فناوری، گوی سبقت را در پیش‌ آگاهی از دیگران بربایند. به عنوان مثال شرکت‌ها در مواردی مانند مدیریت قرارداد‌ها به طور سنتی به پلتفرم‌های فروش متکی هستند. این پلتفرم‌ها هرگز قادر به بهینه‌سازی مانند آنچه که هوش مصنوعی برایمان به ارمغان آورده نیستند. این فناوری علاوه بر انجام وظایف سنگین برای سازمان مالیاتی و بخش‌های مالی، امنیت قرارداد‌ها را نیز به بهترین نحو تامین می‌کند.

نتایج بیشتر

موارد اشاره شده کمک‌های بزرگ هوش مصنوعی به پیشرفت علم بازاریابی بوده است. سایر دستاورد‌های آن مانند تصمیم‌گیری هوشمندانه نه تنها رویه‌ ی تصمیم‌گیری مدیران بازرایابی را تغییر خواهد داد، بلکه بر تصمیم‌های مشتریان در مورد چرایی و چگونگی خرید‌هایشان تاثیر خواهد داشت. الگوریتم‌های هوشمند سلیقه‌ی مشتریان را حدس خواهند زد و فرآیند تصمیم‌گیری را کوتاه خواهند کرد. این الگوریتم‌ها  تشخیص خواهند داد که برای تاثیرگذاری به هر مشتری چه چیزی به او ارائه دهند.

هوش مصنوعی نیز مانند سایر فناوری‌ها برای فراگیر شدن با چالش‌هایی رو به‌ رو است. در وهله‌ی اول باید جایگاه و محل ورود و ترکیب هوش مصنوعی با ابزار‌‌های بازاریابی به خوبی تعیین شود. هر چند که خود این فناوری ابزار‌های لازم برای تشخیص این امر را در اختیار می‌گذارد. سپس به دنبال وابستگی هر چه بیش‌تر به این فناوری شرکت‌ها باید آمادگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم برای این تحول را داشته باشند. جسی گگلی مدیر اطلاعات آماری شرکت ماریتز موتیویشن سولوشن پیشنهاد می‌کند که قبل از ورود به دنیای هوش‌مصنوعی بهتر است از آموزش نیروی متخصص برای بهره‌گیری صحیح  از آن مطمئن شوید. حتی پس از آموزش‌های اولیه همواره سطح اطلاعات کارمندان درگیر با فناوری را سنجیده و از به‌ روز بودن معلومات آن‌ ها اطمینان حاصل کنید. هوش مصنوعی هر چقدر هم که توانا باشد، نمی‌‌تواند از اطلاعات غلط پاسخ صحیح را استنتاج کند.

 

منبع: zoomit

………………………………………………………………

کاربران عزیز می توانند برای خرید شارژ ایرانسل – خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ رایتل و همچنین خرید شارژ مستقیم- خرید شارژ سیم‌کارت‌های خارجی و پرداخت قبض و همچنین خرید شارژ وایمکس ایرانسل به سایت بهشارژ مراجعه نمایند.

www.BehCharge.com

ضمنا امکان خرید شارژ و پرداخت قبض بدون نیاز به اینترنت از طریق شماره گیری کد زیر از سیمکارت های ایرانسل و رایتل و شاتل وجود دارد.

۱۲۰۰#*۷۸۹*

______________________________________

برو بالا