انتشار تازه ترین اخبار اپراتورها و تکنولوژی – وبلاگ بهشارژ

  • RSS
  • Delicious

چرا و چگونه قابلیت Fast startup ویندوز ۱۰ را غیرفعال کنیم؟

ارسال شده توسط بهشارژ   ۱۴ - خرداد - ۱۳۹۷   بدون نظر    تعداد نمايش 371

قابلیت Fast startup ویندوز ۱۰

  کامپیوترهای ویندوزی  معمولاً از تعدادی دستور و وضعیت متفاوت در بخش مدیریت انرژی استفاده می‌کنند. برای مثال وضعیت S0، هنگامی است که کامپیوتر شما درحال کار است و به فرامین شما پاسخ می‌دهد. برای وضعیت خاموش، چندین حالت متفاوت  شامل: S1، S2 و S3 وجود دارد. همچنین یک حالت ترکیبی نیز وجود دارد که با هایبرنیت سیستم هنگام Sleep فعال می‌شود.

Fast startup

Fast startup

حالت هایبرنیت با وضعیت S4 شناخته می‌شود. هنگام هایبرنیت به نظر می‌رسد سیستم کاملاً خاموش است، ولی یک فایل توسط سیستم ذخیره می‌شود تا هنگام آغاز به کار مجدد، به فعالیت‌های قبلی‌ خود ادامه دهید. به دلیل وجود انرژی در بعضی بخش‌ها، کامپیوتر آماده است تا با برگشتن شما و صرفاً فشردن کلیدی روی کیبورد آغاز به‌کار کند.

وضعیت S5 هنگامی است که سیستم شما خاموش است و هیچ فایل خاصی ذخیره نشده و با روشن شدن سیستم شاهد فعال بودن فعالیت‌های قبلی نخواهید بود. علاوه بر موارد فوق، یک وضعیت G3 نیز وجود دارد که کامپیوتر کاملاً خاموش است و هیچ‌ اثری از وجود انرژی در هیچ‌ کدام از قطعات کامپیوتر نیست.

هنگام فعال بودن قابلیت Fast startup با فشردن گزینه Shut Down به نظر می‌رسد که کامپیوتر شما کاملاً خاموش می‌شود؛ اما در واقعیت، کامپیوتر وارد حالتی میان هایبرنیت و خاموشی می‌شود. یک فایل هایبرنیت، اما کوچک‌تر از فایل مورد استفاده در حالت هایبرنیت، ذخیره می‌شود. اما چرا؟ علی رغم ذخیره این فایل، دفعه بعدی که کامپیوتر روشن می‌شود شما شاهد ادامه فعالیت‌های قبلی نخواهید بود زیرا عملیات ذخیره این فایل بعد از پایان Log off آغاز می‌شود و با ذخیره‌ کردن کرنل ویندوز روی حافظه کامپیوتر باعث افزایش سرعت روشن شدن کامپیوتر در دفعه بعدی می‌شود.

قابلیت Fast startup برای اولین بار به همراه ویندوز ۸ عرضه شد و تا امروز نیز شاهد استفاده آن در ویندوز ۱۰ هستیم. این قابلیت باعث افزایش سرعت بوت شدن سیستم می‌شود و اکثر مردم بدون اطلاع در حال استفاده از هستند. اما افرادی هم هستند که به محض اینکه دستگاه ویندوزی جدیدی تهیه می‌کنند، این قابلیت را غیرفعال می‌کنند.

در حالی که قابلیت Fast startup برای کامپیوتر کاملاً بی‌خطر است و باعث افزایش چشم‌گیر سرعت روشن شدن سیستم‌های مجهز به HDD می‌شود، بعضی از افراد ترجیح می‌دهند کامپیوترشان پس از فشردن گزینه Shut Down واقعاً خاموش شود.

اگر جزء دسته افرادی هستید که در گذشته این قابلیت را غیرفعال کرده، احتمالاً نیاز دارید تا مجدداً اقدام به غیرفعال کردن آن کنید. زیرا شرکت مایکروسافت با ارائه بروزرسانی Fall Creators قابلیت Fast startup را دوباره فعال کرده است.

فعال بودن قابلیت Fast startup خطر خاصی برای کامپیوتر‌ها ندارد ولی بنابر دلایلی شاید تمایل به غیر فعال کردن آن داشته باشید. یکی از دلایل اصلی می‌تواند نیاز به استفاده از فناوری Wake-on-Lan باشد که به هنگام فعال بودن قابلیت Fast startup نمی‌تواند فعال باشد. دلیل دیگر می‌توان عدم تمایل به استفاده ویندوز برای ذخیره فایل مورد نیاز باشد. علاوه بر این برخی از کاربران نیز گزارشاتی در مورد روشن ماندن فن‌ها، یا کار نکردن کلید‌های پاور بر روی کیبورد منتشر کرده‌اند.

علاوه براین ممکن است شما از یک درایو پر سرعت SSD استفاده کنید و نیازی به قابلیت Fast startup نداشته باشید.

چگونه قابلیت Fast startup را فعال یا غیر فعال کنیم؟

  1. روی گزینه استارت کلیک راست کنید.
  2. روی گزینه Search کلیک کنید.
  3. عبارت Control Panel را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.
  4. روی گزینه Power Options کلیک کنید.
  5. گزینه Choose what the power buttons do را انتخاب کنید.
  6. روی گزینه Change settings that are currently unavailable کلیک کنید.
  7. در صورتی که تمایل به غیرفعال کردن Fast startup دارید، تیک گزینه Turn on fast startup را بردارید.
  8. روی گزینه Save changes کلیک کنید.

منبع: shahrsakhtafzar

………………………………………………………………

کاربران عزیز می توانند برای خرید شارژ ایرانسل – خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ رایتل و همچنین خرید شارژ مستقیم- خرید شارژ سیم‌کارت‌های خارجی و پرداخت قبض و همچنین خرید شارژ وایمکس به سایت بهشارژ مراجعه نمایند.

www.BehCharge.com

ضمنا امکان خرید شارژ و پرداخت قبض بدون نیاز به اینترنت از طریق شماره گیری کد زیر از سیمکارت های ایرانسل و رایتل و شاتل وجود دارد.

۱۲۰۰#*۷۸۹*

______________________________________

برو بالا